Rejon Morskiego Oka

Wybierając się pierwszy raz w góry zapewne wybierzemy się właśnie tutaj. Szlak do Morskiego Oka (położony na wysokości 1 395 m n.p.m)  jest jednym z najpopularniejszych miejsc w Tatrach. Latem jest to jedna z najbardziej tłocznych tras. Dodatkowo jest najprostsza do pokonania i zdobycia. Warto jeszcze wspomnieć, że droga ta nosi nazwę Drogi Oswalda Balzera (rozpoczyna się w Zakopanem, biegnie m.in. przez: Jaszczurówkę Toporową Cyrhlę, Brzeziny, Zazadnią, Wierchporoniec). Jej patron, profesor prawa polskiego i historii ustroju, wygrał proces sądowy, jaki toczył się pomiędzy rządem Galicji i Węgrami właśnie o Morskie Oko w Tatrach. Rozprawa toczyła się w sądzie w Grazu, a na mocy wygranego procesu określono granicę w Tatrach  pomiędzy Galicją i Węgrami zgodnie z oczekiwaniami Polaków. Granica ta przebiega dzisiaj według ustanowień właśnie z 1902 roku.[1]

Fot. wakacjezdzieciakiem.pl

 Mimo swej prostoty możemy jeszcze skrócić sobie drogę wchodząc w boczne ścieżki, które wymagają już więcej wysiłku, ale pozwalają ujrzeć bardziej dzikie zakątki.

Jednakże gdybyśmy mimo wszystko nie dali rady wejść samodzielnie możemy pojechać bryczką. Natomiast jest to dość kontrowersyjny temat i każdy ma wyrobione swoje zdanie.

W ogóle, aby dotrzeć w to miejsce mamy do wyboru kilka opcji. Pierwsza to dojazd do Palenicy Białczańskiej autem i jego zaparkowanie na parkingu (latem może być problem z ilością miejsc) a druga to skorzystanie z licznych busów jadących prosto z Dworca PKS w Zakopanem.

Natomiast wybierając ten szlak mamy okazję podziwiać wodogrzmoty Mickiewicza lub… Możemy także potraktować wyprawę nad Morskie Oko jako wstęp i wybrać się np. do Doliny Pięciu Stawów przez Szpiglasową Przełęcz lub Świstówkę Roztocką, a także na Rysy.[1]  Droga do Morskiego Oka, https://gorydlaciebie.pl/wyprawy/droga-do-morskiego-oka/, (11.02.2019)