Lawiny? Mi nic nie będzie

Góry są przepiękne, kuszące a także… niebezpieczne.  Warto zawsze o tym pamiętać. Mieć na uwadze, że wszystko może się w każdej chwili zmienić. Nawet znaczne doświadczenie w połączeniu z najdroższym i najlepszym sprzętem stanie się niewystarczające.

Przekonała się o tym grupa turystów, którzy w ubiegłym tygodniu próbowali zdobyć Rysy. Niestety ta historia nie ma miłego zakończenia.  W ciężkim stanie trafiły do szpitala po przysypaniu ich przez lawinę. Dodatkowo inne osoby, które znajdowały się w tych okolicach zostały także ewakuowane.

Warto nadmienić o skali zagrożenia lawinowego. Podstawowa kwestia, z której powinien korzystać każdy wybierający na szlaki. Jednakże warto odpowiednio ją interpretować.

Widząc 2 stopień zazwyczaj stwierdzamy, ze możemy iść wszędzie, bo jest bezpiecznie. Tylko później pojawia się kwestia, ale jak to? Lawina? Czemu nikt nie ostrzegał? To nie moja wina, do sądu z nimi.  Stąd przyjrzyjmy się tej Mitycznej Skali. Tak naprawdę przy 4 i 5 stopniu raczej nigdzie nie wyjdziemy. Nawet NIE powinniśmy o tym nawet myśleć. Stad wychodzi nam 3 stopień jako znaczne zagrożenie a 2 jako przechylenie w stronę niekorzystnych warunków i prośba o wzmożenie uwagi.

Oczywiście nie ma sensu tworzyć paniki. Wszystko dla ludzi, ale ważne aby zachować rozsądek i nie przeceniać swoich możliwości.

Wspomnijmy licealistów którzy prawie równo rok temu zginęli w okolicach Rys [*] i zapamiętajmy, ze najwięcej wypadków jest właśnie przy 2 stopniu….

 

Aktualnie pogoda się znacząco polepszyła. Mamy 1 stopień. Jednakże zwróćmy uwagę  na wysokie oblodzenie. Nie ma sensu przeceniać swoich możliwości. W niższe partie zabierzmy raczki a w wyższe już bardziej zimowy sprzęt.

Mimo wszystko rozsądek…

Related

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Latest posts

Niech to szlak! Przeczytaj tę książkę, zanim pójdziesz w Tatry

Tatry się piękne i zachwycające, o czym wiemy doskonale – my, miłośnicy górskich wędrówek. Potrafią być jednak niebezpieczne i o tym przypomina...

Time, Space & Wonder in the Galapagos

Today we were travelling north from Gorno Draglishte to Sofia (via Rila Monastery). We woke reasonably late following the feast and free flowing wine the...

Peterhof Palace from Saint Petersburg

Today we were travelling north from Gorno Draglishte to Sofia (via Rila Monastery). We woke reasonably late following the feast and free flowing wine the...

Categories