Tatry się piękne i zachwycające, o czym wiemy doskonale – my, miłośnicy górskich wędrówek. Potrafią być jednak niebezpieczne i o tym przypomina nam książka „Niech to szlak. Kronika śmierci w górach”, której autorem jest Bartłomiej Kuraś.

Wydaje się, że wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że góry są jednocześnie piękne, ale jednocześnie potrafią być okrutne. Skoro więc wiemy, że systematycznie zbierają żniwo, to czemu wciąż je zbierają? Powinniśmy być przecież świadomi niebezpieczeństw i unikać ich wybierając się na wycieczki w góry, prawda?

A jednak jest inaczej. Odpowiedź na pytanie, z czego to wynika, próbuje znaleźć właśnie Bartłomiej Kuraś. Autor to rodowity zakopiańczyk więc wie, o czym pisze. Jest też dziennikarzem, więc wie, jak pisać.

Tak książkę opisuje wydawca:

„Niech to szlak. Kronika śmierci w górach” Bartłomieja Kurasia to historia Tatr opisana przez pryzmat wypadków w górach. To także malownicza panorama pięknej i groźnej zarazem tatrzańskiej przyrody i dzikich zwierząt.

Jeśli myślicie, że mrożące krew w żyłach historie wydarzają się tylko na ośmiotysięcznikach, to jesteście w błędzie. Bartłomiej Kuraś stopniowo buduje napięcie, opowiadając historię Tatr przez pryzmat najgłośniejszych wypadków i tajemniczych zaginięć. Chwilę później zaś malowniczo szkicuje panoramę pięknej i groźnej zarazem tatrzańskiej przyrody oraz dzikich zwierząt.

O bezpieczeństwo turystów w górach, z narażeniem własnego życia, od ponad wieku dbają ratownicy TOPR. Zajmują oni w książce Kurasia wyjątkowe miejsce. Trud ich pracy autor opisuje m.in. słowami Andrzeja Maciaty z Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego:

„Ludzie, zlitujcie się, dajcie nam szansę was uratować!!! Śmigłowiec nie lata we mgle i w nocy. Ratownicy nie są supermenami, którzy w momencie zawiadomienia teleportują się obok was”.

Książka „Niech to szlak. Kronika śmierci w górach” Bartłomieja Kurasia ukazała się kilka dni temu. Jest do nabycia w wersji drukowanej i w formie e-booka.

Czytajcie i uważajcie na siebie w naszych pięknych Tatrach i w każdych innych górach.

niech to szlak
Bartłomiej Kuraś „Niech to szlak. Kronika śmierci w górach”; grafika: Wydawnictwo Agora

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here